B3 Mladen Štifić: Računalna sigurnost: što smo naučili
Krajem 90-ih godina prošlog stoljeća elektronička pošta postaje uobičajen način komunikacije i pojavljuje se Melissa, mrežni crv koji se upravo tim medijem širi. Zbog potpune nepripremljenosti korisnika, Melissa je u rekordnom vremenu zarazila milijun PC računala. Njezin daleko poznatiji nasljednik, "ILOVEYOU" crv, započeo je novo tisućljeće s lakoćom svladavši tek nastali oprez. Lukavim naslovom kojim se predstavljao kao ljubavna poruka stvorio je dovoljno zanimljivo iskušenje.
Crvi u elektroničkoj pošti na teži su način naučili korisnike prvu lekciju zaštite kućnog računala: antivirusni alat neizostavan je dio programske opreme računala i mora biti redovito ažuriran. Narednih mjeseci autori crva smišljali su sve podmuklije načine zaobilaženja opreza korisnika i antivirusne zaštite, započevši utrku koja i danas traje.
Elektronička pošta nije dugo ostala najbrži medij za širenje nametnika. 2001. godinu obilježili su crvi kojima su meta uglavnom bili poslužitelji, čime se među korisnicima Interneta stvorio lažan osjećaj sigurnosti. Kada se na ljeto 2003. pojavio Blaster, uhvatio je čitav svijet na spavanju, prouzročivši golemu štetu. Nakon tog događaja, vatrozid se priključuje antivirusu kao obavezan sigurnosni alat.
Porastom broja korisnika koji su prethodne dvije lekcije svladali, nove se prijetnje sve više okreću manipuliranju programima kojima ne možemo zabraniti pristup Internetu, kao što je web preglednik. Postaje jasno kako je novi zahtjev koji korisnici moraju ispuniti žele li se zaštititi redovito ažuriranje svih programa koji imaju kontakt s mrežom, uključujući sam operativni sustav.